Múlt hétfőn még 1,31 felett járt az angol font a dollárral szemben, ma délután pedig már 1,19 alatt, azaz másfél hét leforgása alatt 10%-ot hanyatlott a font a zöldhasúval szemben. Ez 35 éves mélypont, azaz még a Brexit utáni font összeomlás mellett sem volt ilyen gyenge, mint most. Ebben bizonyára szerepe van annak is, hogy a brit kormány tegnap nagy költségvetési mentőcsomagot hirdetett meg, és a háborús időket idéző 20% feletti költségvetési hiány szükségességére célzott a büdzsé felügyeletéért felelős vezető.
Az euróval szemben történelmi mélypontra gyengült a forint a héten, azonban az angol fonttal szemben is fontos szintet láttunk: utoljára három és fél éve volt a lélektani 400-as szint felett a jegyzés. Az Egyesült Királyság fontos kirándulási célpont a magyarok számára is, ugyanakkor vannak, akiknek a külföldön dolgozó rokonok utalnak haza rendszeresen, így összességében nyertesei és vesztesei is vannak a jelenlegi helyzetnek.
Az MNB azonnali hatállyal megtiltotta a budapesti Hanifa Szolgáltató Kft.-nek, hogy engedély nélkül üzletszerű pénzváltási tevékenységet végezzen. A jegybank a társaságnál piacfelügyeleti eljárást folytat és büntetőfeljelentést tett. Bár korábban a Hanifának kiemelt közvetítői engedélye volt e tevékenységre, a gyanú szerint jogosultsága megszűnése után is – immár engedély nélkül – folytatja működését - olvasható az MNB közleményében.
Hétfőn sem tudott érdemben erősödni a forint az euróval szemben, továbbra is 335 körül jár az árfolyam, de mivel a dollár hétfőn új bő 2 éves csúcsra ugrott az euróval szemben, így a dollárral szemben új 18 éves mélypont közelébe bukott a magyar fizetőeszköz.
Kedd délután erősödésbe kapcsolt a forint a nap első felében látott új történelmi mélypontja után, így visszakorrigált 334-ig az euró jegyzése. Közben a dollár erősödött szerda reggelre, 1,10 alatt kezdi a napot az euróval szemben. Szerdán délelőtt azonban újra gyengülésnek indult a hazai deviza.
A brit Legfelsőbb Bíróság kedd délelőtti ítélethirdetése szerint jogellenes volt Boris Johnson brit kormányfő azon döntése, hogy a szokásos 2-3 hetesnél hosszabb időre, csaknem 5 hétre függesztette fel a brit parlament működését, és mindezt a Brexit-vita hevében tette, ráadásul el sem magyarázta kellőképpen a társadalomnak a hosszú beszüntetés indokoltságát. A font átmenetileg erősödött, majd az óvatosság jelei látszottak a devizapiacon. Johnson miniszterelnöki pozíciója a mai döntéssel lehet, hogy végzetesen meggyengült.
A reggeli minimális erősödés után hétfő reggel új történel mi mélypontra esett a forint az euróval szemben 335,3-nál. Közben az euró is lejtőre került az újabb rossz adatok láttán.
Reggel még a Brexit-megállapodás miatti piaci bizakodás mellett kis erősödéssel kezdett a forint, de ahogy ez a bizakodás teljesen megfordult délutánra, úgy kezdett el ismét gyengülni a forint és késő délután új történelmi mélypontra is bukott az euróval szemben 334,32-nél.
Sokan figyelik elborzadva a 330-as szint felett ragadó EURHUF árfolyamot, ám az már csak kevesebb ember fejében fordul meg, hogy a hullámzó devizaárfolyamok izgalmas és egyben kihívással teli kereskedési lehetőséget is teremthetnek.
Röviddel dél előtt határozott erősödésbe kapcsolt a forint az euróval szemben 332,8-ról 331,5-ig, aztán kora estig több hullámban további erősödés következett be. Elkerülte tehát ma az újabb történelmi mélypontot a forint, és főként a dollárral szemben jelentősen távolodni tudott a minap megjárt mélypontoktól.
Szerdán is folytatódik a gyenge forint időszaka, folyamatosan új mélypontokat látunk a piacokon, kora délután 333 felett is járt átmenetileg a jegyzés.
Hétfő reggel is a 330-as lélektani szint határozza meg a forint árfolyamát, péntek délután megint sikerült visszaerősödni a nap első felében látott esés után. A héten több fontos esemény is lesz, melyek hatással lehetnek a devizapiacra, így érdemes lesz résen lenni a befektetőknek.
A reggeli erősödés hamar elakadt, így délelőtt a lélektani határ fölé gyengült a magyar deviza.
A Brit Kereskedelmi Kamarák szövetségének (BCC) szerdai figyelmeztetése szerint a font meredek gyengülését és az infláció jelentős gyorsulását okozhatja, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül, rendezetlenül lép ki az Európai Unióból.
Theresa May lemondása után első ránézésre tisztulhat a kép az Egyesült Királyságban, azonban reális esély van arra, hogy hamarosan az utód is megbukik, és akár már az idén előrehozott választásokat tartanak - figyelmeztet az ING elemzője. A további bizonytalanság pedig a fontot is bedöntheti ősszel.
Itthon a Gránit Bank tőzsdére lépése szolgáltatja a legnagyobb izgalmakat.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láttunk már.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
235-re nőtt a sérültek száma.
Terrorizmussal is vádolják.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?